Müzik! Hep Dinledik, Biraz da Konuşalım!

example

MÜZİK! HEP DİNLEDİK, BİRAZ DA KONUŞALIM!

-Müzik Sözel Zekayı Geliştirir

 İngiltere’deki York Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırma sonucu müzik dersi alan çocukların kelime telaffuzu ve anlamlarını anlatmada daha başarılı oldukları gözlemlendi. Müzik eğitimi alan kadın ve çocukların da zeka testlerinde daha başarılı olduğu gözlemlendi.

-Depresyonla Savaşır

Neşeli ve klasik müzik dinlemek strese iyi gelir, motivasyon artırır. Yine bir araştırmaya göre Britanya Psikiyatri Dergisi 'nde yayınlanan ve 79 kişi üzerinde yapılan gözlemin sonuçları bu yöntemle tedavi edilen hastaların durumunda standart tedavi yöntemleri uygulanan hastalardan daha büyük bir ilerleme kaydedildiğini öne sürdü.

-Uyku Kalitenizi Arttırır

Sertifikalı bir uyku firmasındaki araştırmalar,uyurken yavaş müzik dinlemenin uykuya kolay dalmanızı ve uyku kalitesini arttırdığını söylüyor.Bu konuda çeşitli araştırmalar da mevcut.

-Ağrılarınızı Azaltır

Drexel Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada müzik terapisinin ve müzik dinlemenin kanser hastalarının ağrılarına iyi geldiği kaydedildi. Bir başka araştırmada ise huzurevindeki yaşlı hastaların kendilerinin seçtiği hafif şarkılar eşliğinde tedavi sonrası ağrılarının azaldığı görüldü.Her yaşta müzik! :)

-Kalbe İyi Gelir

Yapılan çalışmalarda bir hastanede kalp ameliyatı geçirmiş kişilerden elde edilen verilere göre ameliyat sonrası Mozart'ın piyano sonatlarını dinleyen hastalar diğer hastalara göre çok daha hızlı iyileşme gösterdi. Aynı zamanda kalp ve tansiyon hızlarını da dengede tuttu.


-Spor Yaparken Motivasyon Artırır

Spor yaparken müzik dinlemek hem keyif katar hem de motivasyon. 2015 yılında koşuculara yapılan bir deneyde 800 metrelik parkuru tempolu müzik dinleyen sporcuların daha erken bitirdiğini kaydetti. Spora eğlence katın!